Що означають куполи російських православних церков?

З давніх часів християнська релігія була наповнена особливими знаками, які втілювалися в архітектурі храмів. У чому сенс форми, кольору і кількості куполів Російської Православної Церкви?

Колір куполів
Золото. Найпоширеніший колір православних куполів символізує вічність і небесну славу. Храми з золотими куполами були присвячені Христу і великим церковним святам: Різдву, справжньому, Благовіщенню. Такі глави вінчають московський Храм Христа Спасителя і кремлівські собори. Детальныше на http://chicandamazing.com/.

Сьогодні куполи не оздоблені золотом, але раніше метал розчиняли в ртуті, а потім отриману амальгаму наносили на розпечений мідний лист. Процес золочення був дуже дорогим і трудомістким. Наприклад, знадобилося 100 кілограмів золота, щоб покрити купол Ісаакіївського собору в Санкт-Петербурзі.

Ісаакіївський собор у Санкт-Петербурзі
Ісаакіївський собор
Блакитне з зірками. Храми з такими куполами найчастіше присвячуються Богородиці. Синій колір символізує чистоту Діви Марії, а зірки відсилають до Вифлеємської зірки, яка ознаменувала народження Ісуса Христа.

Зелений. Цей колір вважається знаком Святого Духа. Найчастіше його можна зустріти в храмах, присвячених Святій Трійці. Одним з таких будівель є Свято-Троїцька церква «Паска і Великдень». Ідея надати храму форму традиційного Великоднього посуду належала замовнику будівництва-князю Олександру Вяземському.

Срібло. Цей колір в православ’ї асоціюється з чистотою і святістю. Церкви, присвячені святим, увінчані срібними куполами – наприклад, Микільська церква на Липне поблизу Великого Новгорода і Софійський собор у Вологді.

Різнобарвні куполи в православній традиції нагадують про красу Небесного Єрусалиму. Так виглядають куполи храму Спаса на Крові в Санкт-Петербурзі і собору Василя Блаженного в Москві. Іноземні мандрівники захоплюються кольоровими візерунками куполів і порівнюють їх з лускою кедрової шишки, ананаса і артишоку. Цей тип голови був придбаний після пожежі 1595 року – тоді храм був перебудований.

Оставить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.